İşe Alım Süreçleri

Şua İnşaat olarak insanların mutluluğu, güveni, huzuru ve konforu için çalışırken bu hedeflere ulaşmamızı sağlayan en önemli parçamızın insan kaynağımız olduğu gerçeğinden hareketle ilerliyoruz. Emin adımlarla 30. yılımıza doğru yürürken şirketimizin kurumsal yapısı ve profesyonel duruşuna katma değer sağlayan alanında uzman ekibimizi genişletiyor, onların motivasyonunu ve heyecanını en yüksek seviyede tutmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sonuç olarak tam da hayal ettiğimiz gibi sorumluluk sahibi, güler yüzlü, yenilikçi, güvenilir, araştırmacı, çözüm odaklı, paylaşımcı ve birbirleriyle uyum içinde çalışan güçlü bir kadroya sahip olmanın gururunu yaşıyoruz.

Uzun yıllardır bizimle birlikte yol alan takımımızla gerçek bir aile olmayı başardık ve aramıza katılan yeni ekip arkadaşlarımızla bu sağlam yapıyı büyütüyor olmak bizi çok mutlu ediyor. Görevlerini büyük bir tutku ve özveriyle yerine getiren Şua İnşaat ailesinin bir parçası olmak isterseniz sizi tanımaktan büyük memnuniyet duyarız.

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formumuzu doldurabilir ya da sizin için uygun olan ilanımız için özgeçmişinizi kariyer@suainsaat.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Açık pozisyonlar ve başvuru
Ön Görüşme

Bu aşamada, aday ile telefon veya yüz yüze gerçekleştirilecek görüşmede ilgili pozisyon gereksinimleri paylaşilir.

Değerlendirme

Ön görüşme sonucunda elenmemiş olan ve işe alım sürecine devam eden adayların özgeçmişleri ile beraber başvuru formları değerlendirilir.

Testler

İşe alım değerlendirmelerinin sonrasında sürece devam edecek olan adaylara ilgili pozisyon gereğince, bilgi, zeka, yetenek, kişilik ve psikoloji konularının olduğu çeşitli sınavlar yapılabılır.

Görüşme

Testlerden ve yapılan sınavlardan geçen adaylarla seçim mülakatı adı verilen görüşmeler gerçekleştirilir. Bu aşamada işe alım sorumlusu veya departman müdürü tarafından karma mülakatlar ya da stres mülakatları uygulanır.

Referans Kontrolü

İşe alım sürecinin bu aşamasında uygun aday olarak belirlenen kişilerin referans görüşmeleri yapılarak son değerlendirme süreci tamamlanmış olur.

Karar

Tüm süreçlerden başarı ile geçen adaylar, İk Yetkilisi veya Bölüm Yetkilileri tarafından değerlendirilir. Alınan karar sonucu ilgili aday ile paylaşılarak işe alım süreci tamamlanır.